AIDSte büyük patlama

AIDSte büyük patlama
Rusya Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde HIV virüsü taşıyıcılarında patlama yaşandığını açıkladı.Abone ol

Rusya Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde HIV virüsü taşıyıcılarında patlama yaşandığını açıkladı. Yetkililer, her gün 100'ün üzerindeki vakada HIV virüsünün pozitif olarak tespit edildiğini belirtiyor.

Rusya'da HIV virüsü taşıyıcılarının sayısı gider vinç kiralama ek artıyor. Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri her gün 100'ün üzerinde yeni vakanın ortaya çıktığını duyurdu. 2004 yılına göre hastalığın görülme sıklığının yüzde 4 oranında artış kaydettiği dile getirilirken, yaş aralığının geriye çekildiği vurgulandı. AIDS'i Önleme ve Mücadele Merkezi Başkanı Vadim Pokrovsky, 18-24 yaş grubu içinde hastalığa yakalananların sayısının her gün 100 kadar olduğunu belirtti.

Pokrovsky, "Bu insanlar kendileri için acil bir şekilde önlem almazlarca, önümüzdeki 10 yıl içinde AIDS nedeniyle ölecekler" dedi. Merkezden verilen bilgiye göre, Rusya'da 357 bin kişi HIV-pozitif virüsünü taşıyor ve bunlar arasından 10'i hayatını kaybetti, yaklaşık 14 bin çocuk ise doğum sırasında virüsü annesinden kaptı. Virüsün yayılması konusunda merkezin vurguladığı bir başka unsur ise virüslü kişiler ile girilen cinsel ilişki. Bu durumun hastalığın yayılmasındaki payı yüzde 31 seviyesinde. Pokrovsky'ye göre AIDS ile mücadelenin önündeki en büyük engel, ilaç fiyatlarının çok pahalı olması ve bilgilendirme programlarının yeterince kişiye ulaşamaması.Kategori : SAĞLIK