Sanal ortamda ameliyat

Sanal ortamda ameliyat
Sanal ortamda yapılan ameliyatla tıp öğrencilerine deneyim kazandırılıyor. Öğrenciler bundan hayli memnunlar.Abone ol

TÜRKİYE'de ilk kez Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda, sanal ortamda yapılan ameliyatla tıp öğrencilerine deneyim kazandırılıyor.

Kliniklerine aldıkları simülatör cihazı Çiçek gönderme ile sanal ortamda ameliyatları gerçekleştirebildiklerini açıklayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Bilgin, oluşturulan sistem sayesinde ameliyat ortamının sanal olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Sözkonusu program sayesinde asistanların eğitim sürecine katkıda bulunduklarını açıklayan Prof. Dr. Bilgin, “Asistanlarımız teorik ortamda verilen eğitim yanında bu program sayesinde hasta ile yüz yüze gelmeden önce bilgilerini pekiştirme fırsatı bulabiliyor” dedi.

Simülasyon programında tüp bağlanması, miyom operasyonu, dış gebelik ve el becerisi kazandırmaya yönelik dikiş atma ile ilgili egzersizlerin yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Bilgin, “Amacımız simülatör ile sağlanan sanal ortamda asistanlarımıza uygulamalı eğitim verererek, alandaki son teknolojik gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak” diye konuştu.

Prof. Dr. Bilgin, eğitim programına güncel yeni ameliyat tekniklerinin de eklenebileceğini söyledi.Kategori : GÜNCEL