Bir Pontus soykırımı eksikti

Bir Pontus soykırımı eksikti
"Ermeni soykırımı"ndan sonra şimdi de Yunanistan "Pontus soykırımı" için bastırıyor.Abone ol

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, 'Pontus Rum soykırımı'nın tanınması için her türlü çabayı sarfedeceklerini açıkladı.

Bakoyanni, Selanik'te toplanan Pontuslu Rum Dernekleri Federasyonu'na gönderdiği mesajda, "Yunan devleti, soykırımın uluslararası kamuoyu tarafından tanınmasını kabul ettirmeye çalışmaktadır" dedi.

Aynı yuz plastik cerrahisi toplantıya mesaj gönderen Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas da, 'Pontuslu Rumların kaybedilmiş vatanlarının anısını koruduklarını' belirtti.

Ana Muhalefet Partisi Pasok'un lideri Yorgo Papandreu da uluslararası toplumun 'Pontuslu Rum soykırımını tanımakla yükümlü olduğunu' savundu.

"Kıbrıs Türk yayılmacılığının son sözü"

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos da mesajında, "Kıbrıs trajedisi, Pontus'taki helenizmi kökünden kopartan insanlık dışı bir haksızlığın, Türk milliyetçiliği ve yayılmacılığının son sözüdür" dedi.

Yunanistan Pontuslu Rum Dernekleri Federasyonu, soykırım iddialarının Türkiye'nin AB üyeliği için bir kriter haline getirilmesini, Yunan hükümetinin de bunun için çaba göstermesini istedi.

'Pontus Rum soykırımını anma' yürüyüşü yapılmıştı

Geçtiğimiz yıl Yunanistan'ın Selanik kentinde 'Pontus Rum soykırımı'nı anma töreni ve yürüyüşü yapılmıştı

Selanik'te kent meydanında toplanan bir grup gösterici Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu'na yürümüştü.

Göstericilere hitaben kent meydanında konuşan Makedonya ve Trakya Bakanı Nikos Çiarçionis, 'dünya tarihinin karanlık bir sayfasını oluşturduğunu öne sürdüğü Pontus soykırımının uluslararası alanda Ermeni ve Yahudi soykırımlarıyla birlikte tanınması gerektiğini' söylemişti.Kategori : DÜNYA