Ölü taklidi yaparak kurtuldu

Ölü taklidi yaparak kurtuldu
Saddam davasındaki Kürt tanık, askerlerin, öldürdükleri Kürtleri çukurlara attığını söyledi.Abone ol

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Kürtlere karşı soykırım yapmakla suçlandığı Enfal davasının bugünkü duruşmasında dinlenen bir Kürt tanık, Iraklı askerlerin, öldürdükleri Kürtleri çukurlara attığını söyledi.

Duruşmada liposuction tanınmamak için adını vermeyen ve bir perdenin arkasından konuşan tanık, Iraklı askerlerin Kürt mahkumları bir otobüsten alarak, kazılan çukura kadar yürüttüğünü ve bu çukura atmadan önce öldürdüğünü söyledi.
Tanık, kendisinin ölü taklidi yaparak kurtulduğunu şu sözlerle anlattı:

"Gardiyanlar bana ve kuzenime yere yatmamı emretti. Sonra ateş etmeye başladılar. Ben hiç acı hissetmedim. Vurulduğumu sandım ama vurulmamıştım. Ölü taklidi yaptım ve hiç hareket etmedim. Kuzenimin can çekiştiğini duyabiliyordum."

Saddam ve yargılanan diğer 6 sanığın da dinlediği tanık, ifadesine şöyle devam etti:

"Gardiyanlar gittikten sonra kendimi çözdüm ve gözümdeki bantı açtım. Gardiyanları insanları vururken ve çukura atarken gördüm. Çukur cesetlerle doluydu. Çukura atılanlardan bazıları hala yaşıyordu. Hareket ettiklerini görebiliyordum."

Bir gardiyanın yaşayanları da yakın mesafeden ateş ederek öldürdüğünü anlatan tanık, Nisan 1988'deki bu olayda 35 kişinin öldürüldüğünü tahmin ettiğini kaydetti.Kategori : DÜNYA