Cheneyden işkence açıklaması

Cheneyden işkence açıklaması
ABD Başkan Yardımcısı Cheney işkenceyi savunan açıklamalarının ardından çarketti.Abone ol

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in, gerektiğinde başı suya sokma biçimindeki işkence sorgulamasına nasıl baktığı sorusuna verdiği yanıt tartışmalara neden olurken, Cheney'in sözlerinin מעקף קיבה הודו yanlış anlaşıldığı bildirildi.

Dick Cheney, bir radyo programında, gerektiğinde bir yaşamın kurtarılmasını sağlama gibi bir durumda, terör zanlılarının başlarının suya batırılmasını kabul edip etmeyeceği biçiminde bir soruyla karşılaştı.

Bunu doğal bulduğu yanıtını veren Cheney, ancak konuşmasında, ''Biz işkence yapmayız'' dedi. Açıklamanın tartışma yaratması üzerine konuyla ilgili bilgi veren Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, Cheney'in, işkence yöntemi olarak bir kişinin suya batırılmasını desteklemediğini ve bu konuda bir yorumda bulunmadığını açıkladı.

Snow, ABD Başkan Yardımcısı'nın böyle bir konuda konuşmayacağını ve konuşmadığını söyledi. ABD Başkanı George W. Bush da, konunun sorulması üzerine, ABD'de işkence olmadığını, buna göz yumulmadığını, sorgulamanın toplanan bilgilerle olduğunu kaydetti.Kategori : DÜNYA