İsrailden kanlı saldırı

İsrailden kanlı saldırı
İsrail ordusunun Batı Şeria'daki Filistin kentlerine yaptığı saldırılarda 7 kişi yaşamını yitirdiAbone ol

İsrail ordusunun Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Cenin ve Kabatiye'de düzenlediği operasyonlarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 7'ye çıktı.

İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetler, bugün öğleden sonra Cenin'de, aranan bazı militanları ele geçirmek için bir eve operasyon gerçekleştirdi. Cenin yakınlarındaki Kabatiye'de, beraberinde getirdikleri buldozerlerle evi saran askerle organik gıda nedir r, çıkan çatışmada 6 militanı öldürdü.

Çatışmadan sonra, evin buldozerlerle yıkıldığı ve militanların evde ölü bulunduğu belirtildi.

Haaretz Gazetesi, operasyonun, yeni Savunma Bakanı Amir Peretz tarafından bizzat onaylandığını bildirdi.

Kabatiye bölgesinde öldürülen militanlardan, Batı Şeria'da aranan isimlerin başında gelen İslami Cihad lideri İlyas Aşkar'ın, birçok terör saldırısının sorumlusu olduğu, intihar eylemlerinde kullanılanlar da dahil, patlayıcı hazırladığı, Tel Aviv'de bir ay önce meydana gelen son intihar eyleminin de düzenleyicileri arasında olduğu öne sürüldü.

Diğer militanların da El Aksa Şehitleri Tugayı üyesi ve silahlı oldukları belirtildi. Kabatiye'deki operasyonda ölenler arasında, Mücahid ve Tahir Hanişa adlı iki kardeşin de bulunduğu belirtildi.

Öğle sonrasında başlayan operasyonlarda, Cenin'de Filistin güvenlik güçlerinden bir istihbarat görevlisi de öldürülmüştü.

Öte yandan, Filistin'in Wafa Haber Ajansı, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek için Rusya'ya giden Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın, Soçi'den yaptığı açıklamada, Cenin ve Kabatiye'deki operasyonlarda öldürülen Filistinliler nedeniyle İsrail'i kınadığını duyurdu.

Abbas, bu tür tehlikeli tırmandırma operasyonlarının daha fazla şiddet ve istikrarsızlık getireceğini belirterek, uluslararası toplumu ve özellikle Dörtler Grubu ülkelerini, İsrail'in bu tür operasyonlarını durdurmak için müdahale etmeye çağırdı.Kategori : DÜNYA